Kategoriler
Sinema Yazıları

ÜZGÜNÜZ, SİZE ULAŞAMADIK!

fiyabsineyaz

Yazarının sesinden dinlemek 3'13" sürüyor...

Evimizden Çıkma Bir Film: Üzgünüz, Size Ulaşamadık!

Her yönetmenin anlatmak istediği bir derdi vardır. İşçi sınıfının dertlerini, 60’lı yıllardan beri resmeden Ken Loç, bu filmi ile toplumun en küçük yapısını oluşturan işçi sınıfı bir ailenin dertlerini derinlemesine işleyerek, toplumsal bir sıkıntının anlatımını yapıyor. Kurmacada, İngiltere'de yaygınlaşan ‘sıfır saat sözleşmesi’ ile kalkan iş saati uygulamasının, aslında işçiyi daha uzun saatler çalışmaya maruz bıraktığını izliyoruz.

Filmin açılış sahnesinde karanlık bir perdede bugüne kadar yaptığı birçok işi anlatan, işsizlik maaşı almayı reddeden gururlu bir adamı, Riki’yi dinliyoruz. Perdenin açılması ile bu adamın bir iş görüşmesinde olduğunu anlıyoruz. Görüşmeyi yapan işverenin “Burada seni işe almıyoruz, sen bize katılıyorsun. Biz buna eklemlenmiş demeyi tercih ediyoruz.” diye açıkladığı, ilk bakışta destekleyici bir teklif gibi görünen bu parçası olma durumunun, maddi zorluklar sebebiyle içinden çıkılamayan bir mücadele sürecine evrilmesinin gözlemcisi oluyoruz.

efe şan

Anne ve babayı birlikte gördüğümüz ilk sahnenin aile geçimi üzerine olması, bu filmin bize nasıl bir ana fikir üzerinde ilerleyeceğini anlatıyor. Aslında hepimizin de kendi yaşamından çok bildiği bir sahne bu; almayı hedeflediğimiz nesneler uğruna ne gibi fedakarlıklar yapabiliriz? Uzun saatler çalışabilir, kredi borçlarına girebilir, Ebi arabasını satabilir. Peki, bu süreçte ruh halimizin yıpranmasını göze alabilir miyiz? Bu etkeni belki de hiç birimiz hesaba katmıyoruz ama bu filmde, tam da geçim çabası içinde tükenen bir aileyi izliyoruz.

Ken Loç, birçok sahne ile Riki ve Ebi’nin iş yaşamının koşuşturmasını ve müşterileriyle yaşadıkları zor ilişkileri göstererek, izleyiciyi onlarla özdeşleştiriyor. Yoğunluklarından biz yoruluyoruz. Ebi’nin Moli ile olan konuşmasında, “Günde sekiz saat çalışma kanununa n'oldu?”  sorusuyla sıfır saat sözleşmesine vurgu yapmaya devam ederek, vermek istediği mesajı sürekli hatırlatıyor.

üzgünüz size ulaşamadık

Ken Loç,  haksızlığa karşı çıkışını, evin büyük çocuğu Seb üzerinden izleyiciye sunuyor. İş yoğunluğu içinde her gün aynı olan ve farkında olmadan devam eden yaşam düzleminde, Seb’in aile içinde çatışma yaşaması ile uyanış yaşıyoruz. Seb’in boyalar ile Riki'ye yakalandığı tartışma sahnesinde, reklamlar ile insanların alamayacağı nesneleri arzulamasından, eğitimin çarpıklığına değin, birçok düzen eleştirisini duyuyoruz. Seb’in âsiliğinin dışavurumu olarak, toplum içinde yaşadığı sorunları görüyoruz. Yaşadığı sorunlar evde büyük tartışmalara neden oluyor ve ailenin parçalanmasını izliyoruz.

sorry we missed you 2019

Çocuklar yetişkinlere göre durumlara doğrudan baktığından mıdır veya daha cesaretli olduklarından dolayı mıdır bilinmez ama bu yok oluşa bir dur deme sorumluluğunu, kendince, evin küçük kızı Liza alıyor. Eve gelmesi ile her şeyin başlamasına sebep olan babasının iş aracının anahtarını saklayarak, sorunun buradan kaynaklı olduğu anlatmak istiyor. Yetişkinler olarak sorumluluklarımız doğrultusunda kararlar alıyoruz. Yazık ki,  içinde bulunduğumuz durumlar  bizi rahatsız ediyor olsa da, çıkmak için adım atamıyoruz. Riki’nin ailesini karşısına alıp işine dönmesi, bunu gösteriyor bize. Filmin son sahnesinde, Riki’nin bu döngüden kurtulamayacağını anlıyoruz.

‘Üzgünüz Size Ulaşamadık’ kurmacasıyla iş hayatının adaletsizliğini, zorluklarını ve üzerimizde yarattığı ruhsal etkileri derinlemesine duyumsuyoruz. Düzenin hemen değişmeyeceğini çok iyi biliyoruz ama sorunlarımızın özdeş olduğunun ve anlaşıldığımızın sanatçılar tarafından yansıtılması ile güç buluyoruz.

üzgünüz size ulaşamadık

Adı: Üzgünüz, Size Ulaşamadık!
Özgün Adı: Sorry, We Missed You!
Yönetmen: Ken Loç
Senaryo: Paul Laverti
Görüntü Yönetmeni: Robbie Ryan
Kurgu: Jonathan Morris
Müzik: George Fenton
Oyuncular: Kris Hitchen, Debbie Honeyvood, Rhys Stone, Katie Proctor, George Fenton, Chris Laurence, Martin Loveday, Rita Manning, Samuel Pegg, Yaktily Bilade, Tom Pigott Smith, Richard Pryce, Nick Vollage
Dekor: Mark Gales , Stuart Vharton
Kostüm: Sarah Kate Goodvin
Makyaj: Anita Brolly, Fiona Valsh
Ses: Kevin Brazier
Işık: Laurent Van Eijs
Yapımcı: Rebecca O'Brien
Yapım: ingiltere - Fransa, Belçika 2019
Süre: 100'

üzgünüz size ulaşamadık

Yazar Sabri Efe Şen

Isparta’da doğdum. Bursa Uludağ Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Sinema ve dalış hayatımın ayrılmaz bir parçası. Sualtında keşfe çıkmak beni heyecanlandırıyor. Ayrıca sinemaya olan tutkumun temeli, hikayelerin derinliklerine inmek ve karakterlerin ruhunu anlamaktan geliyor. Bu nedenle sinema, benim için sadece eğlence değil, aynı zamanda bir sanat ve anlam arayışıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir