Kategoriler
SİNEMA YAZILARI

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

fiyabsineyaz

Yazarının sesinden dinlemek 3'30" sürüyor...

Türk Sinemasının başyapıtlarından Selvi Boylum Al yazmalım…

Film, Asya ve İlyas’ın aşk hikayesini konu alıyor gibi görünse de, sevgiye yüklenen anlamları sorgulatır ve Cemşit, bize sevgiye ilişkin dersler verir.

Alışkanlıklara kafa tutan, asi ruhlu kişiliği ile izleyicinin dikkatini çeken köylü kızı güzel Asya’nın en büyük arzusu, sevilmek, beğenilmek, aşık olmaktır. Kendisi de güzelliğinin farkındadır ve annesinin yüzüne çaldığı karalar bile bunu saklamaya yetmez. Yaşadığı çevrenin ona sunduğu hayatı değil, kendi seçtiği hayatı yaşamaktır isteği.

sineyaz

İlyas, yakışıklı, selvi boylu, bıçkın bir delikanlıdır. Kendisinden İstanbullu diye bahsedilir. Çocuk ruhlu bir adam görürüz İlyas’a bakınca; en sevdiği oyuncağı kamyonudur ve ‘arkadaşım’ der kamyonuna… Kamyonundaki ‘Aldırma Gönül’ yazısı, iç dünyasını ve hayata dair boş vermişliğini yansıtır. Gelecek planları yapmaktan ziyade günün getirdikleri ile ilgilenir.

Çamura saplanmış kamyonunu kurtarmaya çalışırken görür Asya’yı…

Asya ve İlyas’ın “İlk görüşte aşk” tanımına tanıklık ederiz ve bizler de o coşkunun içine çekiliriz. Bu aşk hikayesinin her sahnede dozunun artmasını beklerken, Asya’nın hayal kırıklığını yaşarken buluruz kendimizi. Hızlı başlayan aşkları, hızlı biter. Evlenirler, fakat İlyas’ın zaafları yüzünden hevesi kaçar.

zeynep kurt

İlyas, oyuncağı elinden alınmış şımarık bir çocuk gibi savurur elindeki her şeyi, aşkını ve oğlunu… Gönlünü hoş eden Filiz’in yanında alır soluğu.

Asya, çocuğu ile ortada kalır ve evi terk eder. Yolda karşılaştığı Cemşit, Asya’ya ve çocuğuna hem evini hem gönlünü açar. Sevdiklerini depremde kaybeden Cemşit, aile olmaya ve yeniden sevmeye hazırdır. Fakat Asya, İlyas’tan umudunu kesmez; ta ki İlyas’ı Filiz’in evinde görene dek. O gece İlyas’ı ardında bırakır ve Cemşit’in emeğine karşılık verir.

selvi boylum al yazmalım

Kader, son hamlesini yapar ve Cemşit, kaza geçiren İlyas’ı evine getirir. Asya’nın karşı koyamayışını ve kalp acısını yaşarız birlikte. Aslında, ardında bırakamamıştır İlyas’ı, Asya. Peki yeter miydi İlyas’ın yavan aşkı? Sevmek ilk tümsekte geri dönmek miydi? Yoksa aşmak mıydı tüm engelleri birlikte? Film, bize de sevginin tanımını sorgulatır, Asya ile birlikte.

Son sahnede kime yöneleceğini kestiremeyiz Asya’nın. Aklı ve gönlü arasındaki kararsızlığı hissederiz. Anneliği ağır basar; ne İlyas’ı seçer, ne Cemşit’i…

Oğlu Samet, baba bildiği ve üzerinde emeği olan Cemşit’e koşar...

Asya oğlunu seçer...

afiş

Adı: Selvi Boylum Al Yazmalım
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Öykü: Cengiz Aytmatov (Kızıl Jooluk 1963 - Kızıl Yağlık - adlı öykü)
Senaryo: Ali Özgentürk
Görüntü Yönetmeni: Çetin Tunca
Kurgu: İsmail Kalkan
Müzik: Cahit Berkay
Oyuncular: Türkan Şoray (Asya), Kadir İnanır (İlyas), Ahmet Mekin (Cemşit), Hülya Tuğlu (Dilek), Elif İnci (Samet), Cengiz Sezici (Can), Zeynep Kurt (Yazıcı), Perihan Doygun (Halime), Nurhan Nur (Gülşah)
Yapımcı: Arif Keskiner
Yapım: Türkiye - 1977
Süre: 95'
Telif hakkı sahipleri: Darüşşafaka Eğitim Kurumları

selvi bolum al yazmalım afiş

Zeynep Kurt

Giresun’da doğdu. Kendi kendine okuma yazma öğrendiğinde dört yaşındaydı. İlkokulda katıldığı şiir yarışmasında derece alınca kalemine olan güveni arttı; tiyatro metinleri ve hikayeler yazmaya devam etti. Tiyatro Oyunculuğu, Kamera Önü Oyunculuğu, Diksiyon, Yaratıcı Yazarlık, Senaryo Yazarlığı üzerine eğitimler aldı. Kamuda görevli bir sağlık çalışanıdır.

“SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM” için bir yanıt

Samet’e sorsalar kimi seçerdi? Bırakıp giden babasını mı, yoksa sarıp büyüten Cemşit Emmiyi mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir